نمایان شدن سرپود

نمایان شدن سر پود

یکی از راه‌های بررسی کیفیت قالی ارزیابی کناره‌های آن است. باید یه این نکته توجه داشت که کناره‌های قالی اگر به شکل مناسب و درست بافته شده باشد شکلی مستقیم و در یک خط راست دارند که در این مسیر دچار بیرون آمدگی و تو رفتگی نشده است. کشش پودها در کناره‌های بافت، پرتاب شدن پودها در کناره‌ و رهاسازی پود در کناره‌ها بر ایجاد تو رفتگی و بیرون زدگی کناره‌های بافت اثر دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که این آسیب به نسبت آسیب‌های دیگر با آسانی و راحتی بیشتری از میان می‌رود…

نمایان شدن سر پود

سر پودها به رنگ آبی و سفید در تصویر نمایان شده اند که طرح را دچار مشکل می‌کند

شناخت:

پس از پرداخت اگر سر پودها همچون نقطه‌های سپیدی در میان نقش‌های قالی نمایان باشد قالی پود نما شده که به آن سر‌پود نیز گفته می‌شود. نمایان شدن سرپود نقطه‌های سفید در نقشه‌ی قالی بوجود می‌آورد که زیبایی قالی را دچار مشکل می‌کنند و به آن آسیب می‌رسانند.

دلایل نمایان شدن سر پود:

الف) برش ندادن قسمت اضافی پود در هنگام بافت:

پودها پس از بافتن هر رج باید از فضایی در میان چله‌های رو و زیر گذر کنند که فضای آن کمی بیشتر از ضخامت نخ پود ضخیم است. در قسمت بالایی سر رج بافت هم ضرب چله‌ها وجود دارد و پود ضخیم از زیر این ضرب گذر می‌کند. با وجود این دو محدودیت گلوله‌ی بزرگ نخ نمی‌تواند از این فضای کم گذر کند به همین سبب نخ پود را به شکل کلاف‌های کوچک و کوتاه برای بافت به کار می‌برند. زمانی که رشته‌ی نخ پود به انتها رسید باید رشته‌ی نو با آن جایگزین شود. روش کار به این شکل است که رشته‌ی جدید و رشته‌ی قدیمی پود به اندازه‌ی چندین خانه روی هم قرار می‌گیرند سپس سر هر دو رشته روی پرزهای قالی قرار می‌گیرد. اگر پودها برش داده نشوند و طولی زیادی داشته باشند پس از انجام پرداخت نمایان می‌شوند.

ب) برش دادن پود زیر با ارتفاعی بیشتر از ارتفاع پرزها:

اشتباهی که گاهی بافندگان به آن دچار می‌شوند این است که ارتفاع قسمت آزاد پودها کمتر از ارتفاع پرزها در هنگام بافت در نظر گرفته می‌شود و سپس بافنده آن را برش می‌دهد. البته پس از بافت رج‌های بعد و تا پایان بافت هیچ عیبی در نقشه‌ی فرش دیده نمی‌شود اما پس از پرداخت و با برداشته شدن پرزها از روی فرش پودهای پنهان مانده در میان پرزها نمایان می‌شود.

پیش‌گیری از پود نما شدن:

  1. پس از کوبیدن پود رویی یا نازک روی هر دو پود زیری، پودهای زیری تا اندازه‌ی زیادی مهار می‌شوند و جابجا شدن آن‌ها به سختی انجام خواهد‌شد. در این هنگام بافنده می‌تواند با فاصله‌ی مناسب قسمت اضافی پود را برش دهد به شکلی که پس پرداخت این پودها نمایان نشوند. گاهی بافندگان سر پود را به پشت فرش هدایت می‌کنند تا پس از پایان بافت رفوگران با قیچی سرکج آنها را برش دهند البته انجام این کار زمان‌بر و هزینه بر است و توصیه نمی‌شود. حتی ممکن است پودهای جدید و قدیمی به هم گره‌ زده شوند که آسیب زننده است.
    2. کوتاه بودن ارتفاع پود ضخیم در محل بافت را باید با قرار دادن دو پود قدیمی و جدید روی هم جبران کرد. روش کار این‌گونه است که در میان تارهای رویی و زیری به اندازه‌ی چند خانه از نقشه هر دو پود را روی هم قرار می‌دهند و به سمت روی قالی هدایت می‌کنند. سپس کار برش دادن انجام می‌شود.

 

نوشتهٔ پیشین
مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون
نوشتهٔ بعدی
گنجینه تخصصی فرش

پست های مرتبط

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست